MORSEOVKA
24. 5. 2011
I přesto, že v dnešní době již její význam opadá, je neustále součásti života každého zálesáka. Je tím prvním co se naučí a základem pro mnohé další šifry. A však je to neustále jen naše „záliba“. V historii byla mnohem důležitější.
Historie:
Morseovka byla vytvořena panem Samuelem Finleyem Breesem Morsem někdy kolem r. 1840. To již byla sestavena její „konečná“ podoba, jelikož první Morseho abeceda nebyla založena na systému teček a čárek, ale na jakém si vychylováni pisátka podle impulzů.
A však proč vlastně morseova abeceda vznikla? Důvod byl prostý, S.F.B. Morse (byť byl původně malíř) se pustil do sestrojení a vylepšení telegrafu a pro něj bylo nutné vytvořit „jazyk“.
24. 5. 1844 byla dokončena telegrafní linka (Washington-Baltimore) a Morse mohl vyslat památnou větu: "What hath God wrought" (Bože, ono to funguje). A že to fungovalo potvrzuje i fakt, že byl důležitou komunikační technikou přes 100 let.
V r. 1918 jeho abecedu upravil Philips…zavedl nejkratší znaky na nejpoužívanější písmena, odstranil tři druhy mezer a také sjednotil americkou a anglickou abecedu.
Morseovka se používala po celém světě, a však později byla vytěsněna telefony, internetem atd. I přesto se i dnes dá použít v tísňových situacích a do r. 1996 byla používaná jako tísňové volání na lodích.
Nejznámější tísňové volání je SOS, jež bylo vybrané pro svou jednoduchost a jednoznačnost (…/---/…) ne jak se chybně traduje díky „save our souls“, česky „spaste naše duše“.
Morseovka se v současnosti používá mj. pro dorozumívání s tělesně postiženými, kteří nejsou schopni pohybu. Existují také snahy o použití Morseovky v mobilních telefonech. Kdy při jejím dobrém ovládání je její psaní rychlejší než na klávesnici a bylo by zapotřebí pouze jedno tlačítko.
Písmenka v morseovce:
Písmenka se skládají s dlouhých a krátkých signálů (jeden až čtyři) a ty se zapisují jako tečky a čárky. Jednotlivá písmenka se oddělují lomítky. Pomocná slova slouží ke snadnějšímu zapamatování-krátká slabika tečka, dlouhá čárka.
A .- akát
B -... blýskavice
C -.-. cílovníci
D -.. dálava
E . erb
F ..-. filiálka, Filipíny
G --. Grónská zem, gnómóny
H .... hrachovina
CH ---- chvátá k nám sám, chléb nám dává
I .. ibis, ivan
J .--- jasmín bílý, junácká hůl
K -.- krákorá, království
L .-.. lupíneček
M -- mává, mlází
N -. národ, nástup, Náchod
O --- ó náš pán
P .--. papírníci
Q --.- kvílí orkán
R .-. rarášek
S ... sobota, sekera
T - tón, trám, tůň
U ..- uličník, učený
V ...- vyvolený, vyučený, vinobraní
W .-- Waltrův vůz, wagón klád, dvojté vé
X -..- Xénokratés, Xénie má
Y -.-- ý se krátí, ý se ztrácí, Ýkar mává
Z --.. zpíváme jen, známá žena, zrádná žena
Kromě výše zmiňovaných znaků bývají používány i znaky další (až na zavináč však již nepatří do mezinárodní Morseovy abecedy).
1 .----
2 ..---
3 ...--
4 ....-
5 .....
6 -....
7 --...
8 ---..
9 ----.
0 -----
. .-.-.-. (nebo také .....) tečka
, --..-- čárka
? ..--.. otazník
! --..- vykřičník
; -.-.-. středník
: ---... dvojtečka
( --... závorka (otevírací)
) -.--.- závorka (uzavírací)
" " .-..-. uvozovky
- -....- pomlčka
_ ..--.- podtržítko
@ .--.-. zavináč (pomocné slovo je "Posíláme ímejl"nebo "Zasíláme ímejl")Vzniklo spojením písmen A a C.
...-. končím, konec vysílání
-.-.-. pozor
....... nerozumím, omyl
...-. rozumím, chápu
-.-.-.. pomaleji prosím
Statistiky
Online: | 24 |
---|---|
Celkem: | 195510 |
Měsíc: | 2805 |
Den: | 170 |